Možnosti správného sedu: Jak sedět na kancelářské židli?


Je potřeba vědět, jak správně sedět. Sed je dnes nejčastější statickou polohou a sedavý způsob života je jedna z hlavních příčin bolesti zad. Proto je důležité znát možnosti správného sedu, které páteř zatěžují co nejméně.

Dlouhodobé sezení, byť správné, zatěžuje páteř. Proto minimálně jednou za hodinu změňte polohu – postavte se, projděte se, zacvičte si.

Jak správně sedět?

Na židli sedíme tak, abychom s pánví byli co nejvíce vzadu a bederní oblast se dotýkala opěrky, která je nastavena na úhel 90–100° úhel vůči sedací ploše. Chodidla by měla být vždy celou plochou na zemi a s holeněmi by měla svírat 90° úhel. Důležité je postavení pánve, která by měla být lehce sklopená dopředu. To nám zajistí podepření bederní oblasti zad. Kolena jsou od sebe vzdálená na šířku pánve a výšku sedáku bychom měli nastavit tak, aby ruce na stole svíraly v loktech úhel 90°. Ramena by měla viset volně dolů a zároveň hlava a krk by měly být v prodloužení páteře.

Možnosti správného sedu

Dynamický sed

Nejvhodnější je sed na míči. I při něm je však nutné zachovat všechny zásady správného sedu. Na míči můžete sedět několikrát za den, hlavně pokud cítíte únavu, nedokážete se soustředit na práci či vnímáte přetížení až bolest zad. Na míči však neseďte déle než 2 hodiny v kuse.

Sed s vypodložením chodidel

Odlehčení dolní části zad ale i kloubů dolních končetin dosáhnete podložkou pod chodidly. Podložku pod chodidla je třeba použít, patříte-li k lidem nižšího vzrůstu a výška sedací plochy židle neumožňuje kontakt chodidel s podložkou.

Sed s polohovacím klínem na sedací ploše židle

K obtížím v dolní části zad se často přidruží i přetížení kyčlí (koxartróza). Hlavně tehdy je vhodné na sedací plochu židle položit polohovací klín. Jeho zvýšená záď zlepší správné sklopení pánve a zvýší úhel mezi trupem a stehny. Tím přispěje k odlehčení a snížení bolestivosti kyčlí i křížové části páteře.

Vysoký sed

U tohoto druhu sedu jde skoro o stoj, a ten méně zatěžuje dolní část zad. Úhel mezi trupem a stehny se blíží 180°. Vysoký sed můžete využít v práci i v domácnosti (žehlení, mytí nádobí).

BOLEST ZAD 
SE DÁ LÉČIT, 

NEJEN POTLAČOVAT**

Lék Milgamma® N cps pomáhá léčit příčinu bolesti zad

Milgamma® N cps

koupit