Pohybové a pracovní stereotypy: Provádějte běžné činnosti správně


Jak se zbavit či předejít bolesti zad? Začněte od zcela běžných každodenních činností, jako jsou úklid, péče o rodinu, domácnost či zahrádku a provádějte je správně, s ohledem na to, jaký mají dopad na vaše záda. Přinášíme vám 5 tipů, jak na to!

5 tipů, jak provádět běžné každodenní činnosti správně

1. Narovnejte se

Pravidlo číslo jedna zní: Při všech činnostech, jako je mytí oken, obouvání se či nošení břemen, se narovnejte. Na rovná záda dbejte i při vaření, žehlení či zahrádkářství.

2. Předkročte jednu nohu

Při každé podobné činnosti, jako je například holení, vysávání nebo mytí oken nikdy nestůjte snožmo, ale snažte se stát s jednou nohou vpředu a druhou vzadu. Takto můžete přenášet váhu na obě nohy a šetřit si záda před zbytečným zatěžováním.

3. Dbejte na správnou výšku pracovní plochy

Mějte pracovní desku dostatečně vysoko, abyste nemuseli ohýbat záda. Při vaření, žehlení nebo mytí nádobí si můžete dát pod jednu nohu podložku.

4. Při zvedání břemen pokrčte kolena

Při zvedání těžkých předmětů, například přepravek, pytlů nebo tašek s nákupy, si vždy dřepněte. Záda držte rovná a zátěž zvedejte nohama, ne zádovými svaly. Pokud nesete těžké tašky s nákupem, snažte se zátěž rozdělit do obou rukou rovnoměrně.

5. Nevstávejte „skokem na nohy“

Nikdy nevstávejte „skokem na nohy“ z postele. Při vstávání z postele pokrčte dolní končetiny do úlevové polohy, přetočte se na bok, spusťte nohy z postele a za pomoci rukou se posaďte do natažené polohy. Ideální je, pokud se naučíte spát na zádech.

Ze židle vstávejte postupně. Lehce zasuňte lýtka pod sedadlo židle, předkloňte se přeneste váhu na dolní končetiny a následně se postavte. Důležité je ve všech polohách držet natažená záda s napřímenou krční páteří a uvolněná ramena.  

BOLEST ZAD 
SE DÁ LÉČIT, 

NEJEN POTLAČOVAT**

Lék Milgamma® N cps pomáhá léčit příčinu bolesti zad

Milgamma® N cps

koupit